Jaki olej stosować w swoim samochodzie?

Jaki olej stosuję w swoim samochodzie? Twój silnik potrzebuje oleju, który jest odpowiednio płynny, aby można było uruchamiać zimny silnik, oraz odpowiednio lepki, gdy silnik jest rozgrzany. Ponieważ olej staje się bardziej płynny wraz ze wzrostem jego temperatury i lepki, gdy stygnie, większość z nas używa tak zwanych olejów wielosezonowych.

Oleje o jakiej lepkości należy stosować w nowoczesnych samochodach?

Obecnie stosuje się przede wszystkim oleje wielosezonowe zamiast olejów jednosezonowych, ponieważ najlepiej spisują się one w zmieniających się warunkach klimatycznych. Na przykład olej silnikowy SAE 30 ma taką samą lepkość jak, powiedzmy, olej 5W-30 w temperaturze 100 stopni Celsjusza, ale ten drugi oferuje lepszą wydajność również przy niskich temperaturach. Oleje wielosezonowe zawierają również dodatki, które zapobiegają przed zbyt dużą płynnością oleju wraz ze wzrostem jego temperatury. Lepkość oleju powinna być dobrana według zaleceń producenta silnika.

Jaki rodzaj oleju jest odpowiedni dla stosowania w nowoczesnych samochodach?

W przypadku większości nowoczesnych samochodów, stosuje się olej silnikowy 5W-30 lub 5W-40. Nowoczesne oleje charakteryzują się mniejszą lepkością. Oznacza to, że są bardziej płynne, przez co łatwiej uruchamia się silnik, a olej krąży szybciej w silniku na chwilę po jego uruchomieniu. Płynny olej wpływa również korzystnie na zużycie paliwa.

Jaki rodzaj oleju silnikowego należy stosować w samochodach z dużym przebiegiem?

Warto przez cały okres eksploatacji pojazdu stosować olej o takiej lepkości i jakości jak przewidział producent silnika.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.