Oleje o jakiej lepkości należy stosować?

Z pewnością zastanawiacie się jak ważna jest lepkość oleju dla waszego silnika.

Lepkość będzie determinować, z jaką łatwością olej jest pompowany do pracujących podzespołów, przechodzi przez filtr i jak szybko wpływa z powrotem do silnika. Im mniejsza lepkość, tym łatwiej będzie się to wszystko odbywać. Dlatego też uruchamianie zimnego silnika jest ważnym momentem dla silnika, ponieważ olej jest zimny, a przez co lepki.

Lepkość płynu jest jego ważną cechą, ponieważ jest bezpośrednio powiązana z jego właściwościami nośnymi. Im większa lepkość płynu, tym większe obciążenia może on wytrzymać. Lepkość płynu musi być adekwatna dla poszczególnych ruchomych części w normalnych warunkach roboczych (temperatura i prędkość).

Wiedząc, że lepkość płynu jest bezpośrednio powiązana z jego zdolnością do przenoszenia obciążenia, mogłoby się wydawać, że im bardziej lepki płyn, tym lepiej. Fakt jest taki, że stosowanie oleju o dużej lepkości może być tak samo szkodliwe, jak stosowanie zbyt lekkiego oleju. Dobierając lepkość oleju do konkretnego silnika należy zawsze kierować się zaleceniami producenta pojazdu!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.