Jak sprawdzić poziom płynu hamulcowego?

Niektórzy mogą zadać pytanie: czym jest płyn hamulcowy lub  do czego służy?

W hydraulicznych układach hamulcowych płyn hamulcowy przenosi siłę nacisku stopy na pedał hamulca do hamulców.

Płyn hamulcowy jest jedną z najważniejszych cieczy w samochodzie: Odpowiada za powiązanie pomiędzy mechanicznym działaniem na pedał hamulca a okładzinami hamulcowymi generującymi tarcie w celu spowolnienia prędkości pojazdu.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa drogowego kluczowe znaczenie ma stosowanie właściwego płynu hamulcowego oraz stałe utrzymywanie jego zalecanego poziomu

 

Sposób kontroli poziomu płynu hamulcowego

Etap 1: Zatrzymaj samochód na poziomym podłożu i włącz hamulec postojowy.

Etap 2: Otwórz pokrywę komory silnika i zabezpiecz ją.

Etap 3: Zlokalizuj zbiornik. Odnalezienie zbiornika powinno być dość łatwe: należy szukać niewielkiego, półprzezroczystego zbiornika za kierownicą. Jest on połączony z główną pompą hamulcową, która jest małym metalowym elementem znajdującym się w pobliżu pedału hamulca w komorze silnika.

Etap 4: Kontrola poziomu płynu hamulcowego jest całkiem łatwa. Kontrolę płynu hamulcowego przeprowadza się przez sprawdzenie, czy jego poziom znajduje się pomiędzy oznaczeniami MIN i MAX na zbiorniku.

Zdatny do użytku płyn jest w kolorze złoto-brązowym. Jeśli poziom płynu hamulcowego znajduje się poniżej oznaczenia MIN, należy skontaktować się z mechanikiem. Należy pamiętać, że przyczyną niskiego poziomu płynu hamulcowego mogą być zużyte okładziny hamulcowe lub wyciek z układu hydraulicznego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.