Jaki rodzaj oleju silnikowego należy wybrać?

Aby wybrać właściwy rodzaj oleju dla swojego pojazdu, trzeba zrozumieć znaczenie składu oleju, klasy lepkości oraz ich zatwierdzenia:

  • Skład oleju:
    Oleje dzielą się na syntetyczne, oparte na technologii syntetycznej, półsyntetyczne lub mineralne.
    • Największą część środka smarującego stanowią oleje bazowe, podczas gdy reszta to dodatki uszlachetniające, które pomagają chronić silnik przed zużyciem i korozją oraz utrzymywać go w czystości.
    • W 70% środek smarujący składa się z olejów bazowych, podczas gdy pozostałe 30% to dodatki uszlachetniające, które pomagają chłodzić silnik, chronić go przed korozją oraz utrzymywać w czystości.
  • Klasy lepkości: Oleje są klasyfikowane według swojej lepkości, która determinuje możliwość przepływu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje olejów: jednosezonowe i wielosezonowe. Prawie każdy pojazd jest skonstruowany tak, aby pracować na oleju wielosezonowym. Im niższa wartość, tym olej jest rzadszy i większa jest jego zdolność do płynięcia. Na przykład w oleju 10W30 dwie liczby określają, że jest on wielosezonowy. 10W to indeks, który określa, jak olej przepływa przy niskich temperaturach (zimą), a liczba 30 odnosi się do jego zdolności do płynięcia przy wysokich temperaturach.

Aby dowiedzieć się, jaką lepkość wybrać dla swojego samochodu -  sprawdź w instrukcji obsługi tabelę lepkości oleju.

Oleje muszą przejść wiele testów, aby zostały zatwierdzone przez międzynarodowe organizacje. Dodatkowo każdy producent oryginalnego sprzętu wydaje własne homologacje, nalezy więc sprawdzać zalecenia producenta w instrukcjach obsługi pod kątem wymaganej klasy i homologacji oleju. Regularne wymiany oleju silnikowego w samochodzie zapewniają prawidłową pracę silnika, jak również jego długą żywotność.

 

 
 
 
 

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.