Jak sprawdzić poziom oleju przekładniowego?

Sposób kontrolowania oleju przekładniowego w samochodzie


Podobnie, jak silnik potrzebuje oleju do smarowania różnych elementów i zabezpieczenia ich przed zużywaniem się i korozją, skrzynia biegów również musi być smarowana za pomocą specjalnego środka zwanego olejem przekładniowym.
Utrzymanie prawidłowego poziomu oleju przekładniowego jest ważne dla utrzymania prawidłowej zmiany biegów oraz płynnej jazdy samochodu. 

 

Jak sprawdzić poziom oleju przekładniowego:

Etap 1: Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Czy samochód wyposażony jest w ręczną, czy automatyczną skrzynię biegów? Ręczne skrzynie biegów zwykle nie są wyposażone we wskaźniki poziomu. Są napełniane fabrycznie i uzupełnianie poziomu oleju nie jest konieczne. Wymianę oleju przeprowadza się wyłącznie w przypadku napraw.

Etap 2: W przypadku automatycznej skrzyni biegów znajdź bagnetowy wskaźnik poziomu oleju przekładniowego.Jest on zwykle czerwony (żółty lub biały w przypadku wskaźnika poziomu oleju silnikowego). Informacje pomocne w znalezieniu wskaźnika znajdują się w instrukcji obsługi. W niektórych przypadkach wskaźnik jest oznaczony etykietą.
-    W przypadku pojazdów z napędem na tylne koła, wskaźnik zwykle znajduje się w komorze silnika, w jego tylnej części, po stronie pasażera.
-    W przypadku pojazdów z napędem na przednie koła, wskaźnik znajduje się po jednej ze stron skrzyni biegów, zwykle po stronie kierowcy.

W przypadku trudności ze znalezieniem wskaźnika, informacje wskazujące miejsce poszukiwania znajdują się w instrukcji obsługi.
Skrzynie biegów wielu samochodów nie są wyposażone we wskaźnik poziomu oleju przekładniowego. Czasem do sprawdzenia poziomu oleju konieczne jest użycie elektronicznego urządzenia pomiarowego lub wykręcenie śruby z obudowy skrzyni. Skontrolowanie poziomu oleju w szczelnej skrzyni biegów stanowi dużo bardziej złożoną procedurę. Przeciętny właściciel samochodu nie posiada umiejętności wymaganych do skontrolowania poziomu oleju przekładniowego. Jeśli samochód nie jest wyposażony we wskaźnik poziomu oleju przekładniowego, czynności te należy zlecić lokalnemu warsztatowi naprawczemu skrzyń biegów lub dealerowi. Odpowiednim momentem do wykonania tych czynności jest wymiana oleju silnikowego. Jeśli samochód jest wyposażony we wskaźnik poziomu oleju przekładniowego, kontrolę poziomu należy przeprowadzać regularnie.

Etap 3: Sposób kontrolowania oleju w skrzyni biegów
Wyjmij bagnet, przetrzyj czystą szmatką, ponownie włóż na swoje miejsce, odczekaj 5 sekund, a następnie wyjmij jeszcze raz i sprawdź poziom. W razie potrzeby dolej oleju. W każdym przypadku stosuj olej zalecany przez producenta. 
Należy dolewać niewielkie ilości oleju, za każdym razem sprawdzając poziom za pomocą wskaźnika. Dolewanie oleju przekładniowego jest łatwe. Jednak w przypadku dolania zbyt dużej ilości usunięcie nadmiaru jest dość trudne.
Jeśli konieczne jest dolanie większej ilości niż litr lub olej ulega regularnemu zużyciu, konieczne jest zlecenie kontroli szczelności układów.

Prawidłowy sposób kontrolowania oleju przekładniowego.

Można również sprawdzić kolor i zapach oleju. W przypadku oleju przekładniowego kolor jest bardzo ważny. Nie powinien odbiegać od normalnej jasnobrązowej barwy i półprzezroczystości. Barwa oleju do skrzyń automatycznych (ATF) to wiśniowa czerwień. W przypadku ciemnej czerwieni lub brązu olej należy wymienić

Zapach spalenizny lub obecność cząstek stałych również stanowią wskazania do przeprowadzenia serwisu skrzyni.

Co oznacza serwis skrzyni biegów? Są to czynności obejmujące wymianę filtra oleju przekładniowego przed wlaniem oleju przekładniowego.

Teraz możesz zaimponować rodzinie wiedzą na temat sposobu kontrolowania oleju przekładniowego w samochodzie.

Sposób kontrolowania oleju automatycznej skrzyni biegów 
Co to jest olej automatycznej skrzyni biegów? Olej automatycznej skrzyni biegów (ATF) to olej stosowany w pojazdach wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Najczęściej olej ten jest czerwony lub zielony.

Powody sprawdzania poziomu oleju automatycznej skrzyni biegów
Olej automatycznej skrzyni biegów to element decydujący o funkcjonowaniu skrzyni biegów. Olej ten służy do generowania ciśnienia hydraulicznego koniecznego do funkcjonowania urządzenia. Poza tym chłodzi i smaruje mechanizm skrzyni. W przypadku niskiego poziomu oleju pompa może zassać powietrze do układu. Powietrze w układzie hydraulicznym zakłóca prawidłowy przepływ oleju w automatycznej skrzyni biegów. Niski poziom oleju może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia skrzyni.

Jak sprawdzić poziom oleju automatycznej skrzyni biegów
W przypadku skrzyni biegów z prętowym wskaźnikiem poziomu oleju procedura jest identyczna do opisanej powyżej.
Wiele modeli marki Ford, Toyota, GM oraz inne pojazdy nie są już wyposażone w automatyczne skrzynie biegów z prętowym wskaźnikiem do kontroli poziomu oleju. Producenci pojazdów wycofują się ze stosowania prętowych wskaźników poziomu oleju w automatycznych skrzyniach biegów. Najnowsze wersje skrzyni biegów są o wiele bardziej złożonymi urządzeniami niż starsze modele. W ich przypadku określenie poziomu oleju ma o wiele większe znaczenie. W tych modelach do kontroli poziomu oleju w automatycznych skrzyniach biegów konieczne jest stosowanie specjalnych procedur.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.