Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?

Większość ludzi nie kontroluje oleju silnikowego. Czynność ta jest łatwa do wykonania, ale może spowodować poważne uszkodzenia i straty. Olej silnikowy należy kontrolować przed każdą dłuższą podróżą, aby uniknąć poważniejszych awarii. Jeśli samochód jest używany w celach związanych z pracą zawodową, zalecane jest codzienne kontrolowanie poziomu oleju.

Kontrola oleju w samochodzie jest całkiem prosta.
Zalecane jest kontrolowanie poziomu oleju rano, gdy silnik jest zimny oraz większość oleju znajduje się w misce olejowej silnika. Miska olejowa stanowi dno silnika i zbiornik oleju silnikowego. Do wykonania omawianej czynności konieczne jest posiadanie czystej szmatki lub ręcznika papierowego, puszki oleju i lejka. Zalecamy również zakładanie rękawiczek jednorazowego użytku. Do silnika należy używać wyłącznie zalecanego rodzaju oleju. Właściwy olej silnikowy TOTAL QUARTZ można znaleźć na stronie: http://dobierz-olej.totalpolska.pl/ 

Sposób sprawdzenia oleju w samochodzie
Etap 1: Postaw samochód na poziomej powierzchni i wyłącz silnik. Upewnij się, że silnik jest zimny.
Etap 2: Otwórz klapę silnika i zabezpiecz ją. 
Etap 3: Zlokalizuj wskaźnik poziomu: zwykle jest w wyróżniającym się kolorze (najczęściej żółtym, czerwonym lub białym). W przypadku trudności ze znalezieniem urządzenia, zapoznaj się z instrukcją obsługi.
Etap 4: Sprawdź poziom oleju silnikowego Po wyjęciu wskaźnika, wyczyść go do czysta za pomocą ręcznika oraz sprawdź oznaczenia na końcówce wskaźnika. Wskaźnik oleju jest zanurzony w oleju znajdującym się w misce olejowej.
Sposób kontrolowania poziomu oleju silnika: Ponownie włóż wskaźnik, wyciągnij go i sprawdź poziom oleju. Jeśli poziom oleju silnikowego znajduje się poniżej dolnego oznaczenia, konieczne jest dolanie go. Nie należy uzupełniać oleju powyżej poziomu maksymalnego.

Olej może zapewniać właściwe smarowanie, nawet jeśli jest czarny. 

Sposób uzupełniania poziomu oleju:
- Włóż wskaźnik na swoje miejsce uważając, aby nie dotknąć jakiejkolwiek innej części silnika i nie zabrudzić go.
- Zdejmij korek wlewu oleju, normalnie znajdujący się w górnej części silnika. W przypadku trudności ze znalezieniem, należy zapoznać się z instrukcją obsługi.
- Konieczne jest użycie czystego lejka. Jeśli to niemożliwe, pojemnik należy odwrócić do góry nogami.
-  Dolej odpowiednią ilość.
-  Załóż korek na wlew.
- Ponownie sprawdź poziom oleju, aby upewnić się, że znajduje się poniżej poziomu maksymalnego. Przepełnienie może doprowadzić do uszkodzenia katalizatora. Dolewać należy stosując niewielkie ilości i w razie potrzeby powtarzać czynności.

A teraz zobaczcie jak radzi sobie z tym Team TOTAL:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.