Jaką lepkość oleju zastosować?

Nie ma uniwersalnej zasady doboru lepkości oleju ale zawsze powinniśmy wybierać ją zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się w instrukcji obsługi samochodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednia lepkość oznacza bezproblemowy rozruch w niskich temperaturach otoczenia i szybkie doprowadzenie środka smarnego do wszystkich części silnika oraz odpowiednie smarowanie podczas pracy.

Bardzo upraszczając można przyjąć, że do nowoczesnych aut należy stosować oleje o lepkości 0W-30, 5W-30 lub 5W-40. Warto przy tym dodać, że producenci silników wymagają od producentów olejów produktów o coraz niższych lepkościach, które pomagają wpływać na oszczędność paliwa. Nikogo dzisiaj nie dziwi wymaganie stosowania oleju o lepkości 0W-30, 5W-20 czy 0W-20. Ten trend się utrzymuje od wielu lat i w przyszłości coraz bardziej powszechne będą oleje o jeszcze niższych wskaźnikach lepkości.

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.