Co to są oleje syntetyczne

Ze względu na brak przepisów, każdy producent nazywa swoje oleje według własnych zasad. Rynek oferuje całą gamę „olejów syntetycznych”, które różnią się pochodzeniem i budową. Potocznie olejami syntetycznymi określa się produkty bazujące na olejach bazowych z grupy IV (PAO, polialfaolefiny). Te powstają w wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych syntezy krótkich łańcuchów węglowodorowych. Inną grupą olejów bazowych, które są nazywane syntetycznymi jest grupa III. Są to bazy poddane skomplikowanej obróbce (między innymi w procesach hydrokrakowania i hydroizomeryzacji), które budową i właściwościami są bardzo zbliżone do baz PAO.

Produkty Total oparte na bazach grupy III zapewniają:
- wyśmienitą ochronę elementów silnika w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach
- doskonałą odporność na utlenianie
- niską lotność
- znakomite zabezpieczenie przed osadzaniem się zanieczyszczeń

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) oraz Amerykański Instytut Naftowy (API) nie regulują kwestii dotyczących nazewnictwa olejów. Koncern Total, oleje zawierające nawet niewielką ilość bazy z grupy III, ale niezawierające baz mineralnych (grupa I i II), oznacza jako oleje wykonane w „technologii syntetycznej”.

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.