Totalna dominacja - trzy zwycięstwa, jeden olej

Rywalizacja tegorocznego Rajdu Dakar obejmowała pięć kategorii pojazdów. W trzech z nich triumfowały zespoły wspierane przez TOTAL.

Uczestnicy zakończonej właśnie 40. edycji podzieleni byli na pięć kategorii - motocykle, quady, samochody osobowe, lekkie konstrukcje terenowe SxS oraz pojazdy ciężarowe. Dla każdej wytyczona była nieco inna trasa, dopasowana do właściwości jezdnych poszczególnych konstrukcji. Niezmienne było jedno - ekstremalne warunki terenowe.

„Śledząc relacje z Rajdu Dakar jestem pełen podziwu dla umiejętności zawodników i ekip technicznych. Nawet z ułamkiem takich sytuacji na drodze przeciętny kierowca nigdy się nie zmierzy” - mówi Andrzej Husiatyński, dyrektor działu technicznego TOTAL Polska - „Ale jest w tym wszystkim wspólny mianownik, olej silnikowy TOTAL, który składem niewiele różni się od produktu przeznaczonego na rynek konsumencki. Dlatego też sukcesy zespołów korzystających z naszych rozwiązań, są nie tylko potwierdzeniem jakości naszych produktów, ale też motywacją do dalszej pracy”.

dakar podium  

Po ubiegłorocznym triumfie Peugeot-TOTAL to właśnie na załogach tego teamu koncentrowała się uwaga kibiców. Już od początku wszystko wskazywało na powtórzenie sukcesu sprzed roku, jednak życie napisało inny scenariusz. Po piątym etapie, z uwagi na wypadek podczas pokonywania wydm, z rajdu wycofał się jeden z faworytów - kierowca Sebastien Loeb z pilotem Danielem Eleną. Z kolei na trasie 13. etapu Cyril Despres i David Castera zatrzymali się - tracąc cenne minuty - aby pomóc w naprawie samochodu kolegom z zespołu.

Pomimo tego i tak osiągnięto kolejny sukces. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej stanęli Carlos Sainz i Lucas Cruz z Peugeot-Total. Oznacza to trzecie z rzędu zwycięstwo teamu w Rajdzie Dakar i kolejne potwierdzenie jakości oleju TOTAL Quartz.

Sukces w swojej kategorii odniósł także Ignacio Casale na quadzie z teamu Yamaha.

dakar podium 2

W kategorii pojazdów ciężarowych wygrał zespół Kamaz Master z numerem startowym 500, czyli Eduard Nikolaev, Evgeny Yakovlev i Vladimir Rybakov. Co więcej, na trzecim stopniu podium stanęła kolejna załoga tego teamu w składzie - Airat Mardeev, Aydar Belyaev i Dmitriy Svistunov. W ciężarówkach Kamaz wykorzystywano między innymi olej silnikowy TOTAL Rubia.

„W zawodach sportowych na podium są zawodnicy, ale za ich zwycięstwami zawsze stoi ogromny sztab ludzi. Bez ich pracy, godzin badań i setek testów nie byłoby tak wspaniałych osiągnięć, więc im wszystkim składam gratulacje” - komentuje wyniki Ewa Kalinowska, dyrektor marketingu i badań rynkowych w TOTAL Polska - „Podobnie jak w latach poprzednich sukcesy te podniosą znajomość naszej marki, a tym samym sprzedaż. Cieszę się, że nastąpi to w trzech kluczowych kategoriach: produktów do jednośladów, samochodów osobowych oraz pojazdów ciężarowych”.

X

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz stosowanie plików cookies (tzw. ciasteczka) i innych technologii w celach statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby uzyskać więcej inofrmacji.