Skip to content

Adam Klimek

baner-expert-01

Adam Klimek

Ukończył jedną z lepszych szkół samochodowych w Warszawie. Samochody od zawsze były jego pasją, która w efekcie stała się jego pracą. W branży motoryzacyjnej działa od ponad dwudziestu lat i zna ją od podszewki. Jest gospodarzem telewizyjnego show „Samochód marzeń - kup i zrób”, w którym osobiście przywraca blask używanym i zniszczonym samochodom.

Artykuły napisane przez Adama

zawory_1300

Wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Które są lepsze i o czym pamiętać po ich wymianie?

Technologia wtrysku paliwa w silnikach wysokoprężnych zrobiła ogromny postęp. Najnowsza generacja układu Common Rail gwarantuje bardzo efektywne spalanie dawki paliwa, co realizowane jest przede wszystkim za pomocą wtryskiwaczy piezoelektrycznych.

paliwo_1300

Co się może stać, gdy wlejemy benzynę do diesla?

Kierowcy na ogół nie mają problemu z odróżnieniem benzyny od diesla. Mimo to na stacjach wciąż zdarzają się pomyłki w postaci zatankowania nieodpowiedniego rodzaju paliwa. W dobie pośpiechu, często zmienianych samochodów i carsharingu o takie niedopatrzenie nietrudno.

grafika-do-artykulu-21-02-2019-2_1300

Wahania obrotów silnika na biegu jałowym. Z czego mogą wynikać i jak im zaradzić?

Silnik na biegu jałowym powinien pracować na stałych, zaprogramowanych przez producenta obrotach. Ich wysokość może nieznacznie zwiększać się w przypadku włączenia klimatyzacji i dodatkowych odbiorników prądu. Sprawa bywa jednak poważniejsza.

grafika-do-artykulu-21-02-2019-1_1300

Tempomat w samochodzie. Metoda działania, diagnostyka, naprawa

Tempomat to urządzenie elektroniczne, które ma za zadanie zachować zadaną przez kierowcę prędkość jazdy niezależnie od czynników zewnętrznych. Chociaż w amerykańskiej motoryzacji stosowany był już w latach 50., w Europie upowszechnił się znacznie później.

grafika-do-artykulu-25-02-2019-2_1300

Team Total – Bezpieczna jazda po autostradzie cz. 1

Zapraszamy na pierwszą część poradnika Team TOTAL dotyczącego podstawowych zasad jazdy po autostradach.

grafika-do-artykulu-18-02-2019-wspomaganie_1300

Awaria wspomagania kierownicy. Co może być przyczyną takiej usterki i jak ją naprawić?

Wspomaganie kierownicy to obowiązkowe wyposażenie każdego współczesnego samochodu. Montowane już w latach 60. w amerykańskich limuzynach, w Europie pojawiło się nieco później.

niebieskie-tlo2-1918x768-artykul-styczen-3_1300

Koło dwumasowe. W jakich autach występuje i co trzeba o nim wiedzieć?

Koło dwumasowe to element występujący powszechnie zarówno w samochodach z silnikiem diesla, jak i benzynowych. Większość kierowców obawia się jego awarii ze względu na wysoki koszt zakupu i nie ma się co dziwić – wymiana tego podzespołu w stosunkowo nowych samochodach to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych!

niebieskie-tlo2-1918x768-artykul-styczen-2_1300

Awaria uszczelki pod głowicą. Diagnoza i metoda naprawy

Awaria uszczelki pod głowicą to synonim nieszczęścia, z jakim nie chciałby spotkać się żaden użytkownik samochodu. Jej niesprawność może powodować objawy podobne do usterki innych elementów...

niebieskie-tlo2-1918x768-artykul-styczen-1_1300

Docieranie silnika. Czy jest konieczne w nowych autach?

Chociaż sposób działania silników spalinowych – w podstawowych założeniach – od wielu lat pozostaje niezmienny, nie da się ukryć, że zmieniła się nieco ich budowa i zastosowane materiały. Dawniej jedną z procedur zalecanych w instrukcji obsługi każdego nowego samochodu była konieczność tzw. dotarcia silnika przez pierwsze kilka tysięcy kilometrów.

grafika-do-artykulu_1300

Już wiemy, kto wygrał voucher!

Jak pewnie dobrze wiecie, wszyscy członkowie naszej społeczności są nagradzani za aktywność na platformie.

niebieskie-tlo2-1918x768-artykul-lgrudzien-5_1300

Geometria zawieszenia w samochodzie. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Geometria zawieszenia to zestaw parametrów poszczególnych jego elementów, które mają wpływ na ustawienie koła względem podłoża i karoserii samochodu.

total-artykul-listopad-przygotowanie-auta_

Jak przygotować samochód na nadejście zimy?

Nie da się ukryć, że zima to najmniej sprzyjający okres w ciągu roku dla każdego samochodu. Ujemne temperatury sprawiają, że rozruch może być dla silnika prawdziwym wyzwaniem. Wielu kierowców przygotowanie samochodu do tej pory roku utożsamia jedynie z wymianą opon.

niebieskie-tlo2-1918x768-artykul-listopad_

Opony zimowe vs. całoroczne - Jakie są między nimi różnice i kiedy je zmieniać?

Zima zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas, by przemyśleć temat zmiany opon na takie, które mają właściwości odpowiednie dla tej pory roku. W samochodach marek premium wymiana opon to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

niebieskie-tlo2-1918x768-pazdz-1

Koniec paliwa - początek kłopotów?

Zapalenie się lampki „rezerwa paliwa” to sygnał, że trzeba szukać stacji benzynowej. W przeciwnym razie po kilkudziesięciu kilometrach silnik po prostu się zatrzyma.

total_

Zmień silnik swojego samochodu w długodystansowca

Oleje silnikowe nie są takie same. Dowodem jest olej TOTAL QUARTZ z Age Resistance Technology (ART) – przełomową innowacją z zakresu ochrony silnika.

niebieskie-tlo4_1

Samochody z dużym przebiegiem – jaki olej stosować?

Samochody z dużym przebiegiem – jaki olej stosować? Syntetyk, półsyntetyk, mineralny?

total-24-07_

Jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu?

Jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu? Rodzinny wyjazd na wakacje kojarzy się najczęściej z wypoczynkiem, beztroską i zabawą.

27-06

Kompleksowa wymiana oleju

Kompleksowa wymiana oleju – podstawa prawidłowego funkcjonowania silnika

reklama-weekendowe-targi-team-total-monitor-1920x1080-v2_

Targi ProfiAuto!

Spotkaj Team TOTAL w Katowicach na targach ProfiAuto! Gośćmi na stoisku TOTAL będą Klaudia Podkalicka i Adam Klimek.

toootal2

Przygotowanie do jazdy SUVem w terenie

SUV daje komfort przemieszczania się po trudnym terenie, ale warto pamiętać, że mimo wyższego zawieszenia i większej mocy nie jest to jeszcze samochód terenowy.

total-15-5

Zakup używanego samochodu – i co dalej?

Gdy opadną już emocje związane z zakupem, czas przygotować „nowy” samochód do bezpiecznej eksploatacji, i to w taki sposób, by nie narazić się na niepotrzebne wydatki.

total-17-04

Co sprawdzić w samochodzie przed wyruszeniem na majówkę?

Co sprawdzić w samochodzie przed wyruszeniem na majówkę? Długi majowy weekend to dla wielu kierowców początek sezonu wyjazdowego.

2-total-v2

Uruchamianie samochodu „na pych”

Uruchamianie samochodu „na pych” – prosta droga do poważnego uszkodzenia silnika Jeszcze kilkanaście lat temu widok samochodu odpalanego zimą „na pych” był dość częsty na polskich ulicach.

tt

Jak najlepiej wybrać używane auto?

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, warto dobrze się do tego przygotować. Eksperci Team TOTAL tłumaczą, na co zwrócić uwagę.

5-total-07-02-2018-fb.

Cykl Atkinsona - co oszczędza?

Silnik Atkinsona został wynaleziony w 1882 roku przez Jamesa Atkinsona. W oryginalnej wersji jeden cykl pracy przypada na jeden obrót wału korbowego, a nie na dwa, jak ma to miejsce w klasycznych silnikach pracujących w cyklu Otta.

6-total-07-02-2018-fb

Rodzaje hybryd w samochodach

Samochodami hybrydowymi określa się pojazdy, które mają dwa różne źródła napędu. W motoryzacji jest to zazwyczaj silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. W zależności od sposobu, w jaki współdziałają te dwa napędy, rozróżniamy kilka rodzajów hybryd.

4-total-07-02-2018-fb

Samochody elektryczne - przybysze z przyszłości?

Większość osób uważa, że samochody elektryczne to daleka przyszłość. Jednak w miarę zagłębiania się w historię okazuje się, że to właśnie samochody elektryczne były prekursorami motoryzacji, jaką dzisiaj znamy.

2-total-07-02-2018-fb

Co wiemy o silnikach benzynowych?

Silniki benzynowe nazywane są również silnikami o zapłonie iskrowym, ponieważ do zapłonu mieszanki konieczna jest iskra inicjująca spalanie.

1-total-07-02-2018-fb.

Akumulator - istotne ogniwo

Akumulator kwasowo-ołowiowy używany w pojazdach samochodowych składa się z obudowy, która jest wykonana z odpornego na kwas materiału, kratek tworzących płyty ujemną i dodatnią, separatorów, które zapobiegają stykaniu się płyt, oraz elektrolitu kwasu siarkowego.

01

Diesel nie taki zły, jak go opisują!

Jak to się stało, że diesel, który pokochały miliony, nagle stał się ucieleśnieniem zła nie tylko dla ekologów?

1-total-8-12

Ekonomiczna jazda samochodem – jak jeździć, by wydać jak najmniej?

Wydatki związane z utrzymaniem samochodu to w budżecie firmy czy domu dość ważna pozycja. Co zatem zrobić, by je zmniejszyć?

kafel-4

Jak działa ABS ?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele nowych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają nam prowadzenie auta. Istnieją też systemy wdrożone wiele lat temu – jak ABS.

kafel-3

Czy jazda "na luzie" zmniejsza spalanie?

Wielu kierowców uważa, że jazda na neutralnym biegu powoduje mniejsze zużycie paliwa – czy Adam Klimek i Patryk Mikiciuk z Team Total – zgadzają się z tym twierdzeniem?

kafelek2

Jak prawidłowo jeździć po mieście?

Jak jeździć w korku, by uniknąć kolizji i awarii? Zobacz, jak z tymi oraz innymi drogowymi problemami rozprawiają się Adam Klimek i Patryk Mikiciuk z Team Total!

5-total-09-10-tlo

Kalibracja systemów wspomagających kierowcę

W samochodach wyposażonych w systemy ADAS nawet z pozoru proste czynności mogą powodować konieczność kalibracji tych układów. Weźmy np. wymianę szyby przedniej – czynność...

total-ppl-tlo

Jak nie zatrzeć silnika?

Zatarcie silnika to jedna z najpoważniejszych awarii, jakie mogą się zdarzyć w samochodzie. Usunięcie jej może być bardzo kosztowne, a w starszych pojazdach często zupełnie nieopłacalne.

4-total-09-10-tlo

Jak działa system ABS ?

Układ ABS jest obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowo sprzedawanych samochodów osobowych w Polsce od lipca 2006.

2-total-09-10-tlo

Autonomiczna jazda

Choć wielu osobom wydaje się, że autonomiczna jazda to śpiew przyszłości, to mamy z nią do czynienia już od wielu lat. Autonomiczność w samochodach dzielimy na pięć poziomów zależnie od stopnia zaangażowania kierowcy w jazdę.

total-ppl-wrzesien-25-09-2

Regeneracja turbosprężarki

Budowa turbosprężarki jest stosunkowo prosta, jednak jej regeneracja może sprawić trochę problemów. Cały proces wymaga doświadczenia i odpowiednich przyrządów pomiarowych.

ppl-21-09-2-1

Nawigacja jako opcja do samochodu czy może urządzenie przenośne?

Z pewnością kartkowanie książkowego atlasu na kolanach lub rozkładanie mapy na całej kierownicy w czasie jazdy nie jest już ani nowoczesne, ani nawet bezpieczne. Nawigacja doprowadzi Cię do celu o wiele sprawniej i wygodniej.

ppl-21-09-1

Płyny chłodzące – właściwości i kryteria doboru

Pracujący silnik spalinowy wytwarza duże ilości energii, z której jedynie niewielka część – ok. 34% - zamieniana jest na energię poruszającą pojazd. Reszta to ciepło, które musi zostać umiejętnie rozproszone, by nie doszło do zatarcia silnika

total-ppl-wrzesien-4-2

Hybryda też wymaga właściwego smarowania!

Hybrydowe układy napędowe może nie zdobywają nowych klientów w Polsce w takim tempie, jak na Zachodzie, ale po 20 latach od ich rynkowego debiutu (Toyota Prius w 1997 roku) widać, że nie jest to tylko chwilowa moda. Zatem – jaki olej stosować w takich samochodach?

total-ppl-wrzesien-2-2

Masz silnik po downsizingu? Zadbaj o olej!

W oczach kierowców „downsizing” oznacza zbyt mały silnik w zbyt dużym dla niego samochodzie. To z kolei prowadzi od niskiej trwałości takiej jednostki napędowej, której skomplikowana budowa oznacza kosztowne naprawy. To jednak nie jest prawda. Kluczem do trwałości takiego silnika jest odpowiedni serwis olejowy.

1_1300

Bezpieczne wakacje

Lato i wakacje sprawiają, że wielu z nas zdecyduje się na dłuższy wyjazd samochodem. I tu rodzi się pytanie: co zrobić, aby z podróży przywieźć tylko dobre wspomnienia? Przecież nikt nie chce wracać z urlopu na lawecie.

quiz-total-2_

Pomiar grubości lakieru przy zakupie używanego samochodu

Osoby poszukujące używanego samochodu sprawdzając różne możliwości zakupu często posługują się miernikiem grubości lakieru. Grubość powłoki lakierniczej jest bowiem jedną z głównych wytycznych odpowiadających na pytanie czy samochód uległ w przeszłości kolizji.

total-2_

Kupno używanego pojazdu – dopełnij wszystkich obowiązków

Kupując używany samochód musimy mieć pełną świadomość prawnych i podatkowych skutków tej operacji. Stąd jest bardzo ważne, by transakcji towarzyszyły wszystkie niezbędne dokumenty i pełna wiedza obu stron, co należy z nimi zrobić.

20170703-1251-6712_

Jak przygotować auto do podróży

Jak przygotować się do wyjazdu? Zanim wyruszysz w drogę na upragniony urlop, warto odpowiednio zadbać o swoje auto.

quiz-total-1_

Kupujesz używany samochód? Koniecznie sprawdź numer VIN

Kupując używany samochód warto dopełnić kilku ważnych czynności pozwalających wyeliminować ryzyko nabycia pojazdu o niepewnej przeszłości lub mającego inną historię niż ta, którą przedstawia sprzedający.

total-1_

Zakup używanego samochodu – rozmowa ze sprzedającym

Zakup używanego samochodu – rozmowa ze sprzedającym Zakup samochodu to z reguły – ze względu na spory wydatek – duże przeżycie.

total-www-1_

Wymiana świec zapłonowych

Na desce świeci się kontrolka „check”, silnik pracuje nierówno w trybie awaryjnym, a ty wpadasz w panikę. Spokojnie, może to po prostu oznaczać, że pora założyć nowe świece zapłonowe.

total-1f_

W jakim zakresie możemy modyfikować oświetlenie główne samochodu?

Reflektory samochodowe można przerabiać na różne sposoby. Warunek jest jeden – po tuningu i innych, podobnych przeróbkach reflektory nie mogą zmienić parametrów światła w stosunku do oryginalnych i nie wolno stosować w nich niehomologowanych źródeł światła.

total-3f_

Olej mineralny – fakty i mity

„Do zużytego silnika lepiej pasuje olej mineralny” – ta fraza stale pojawia się w wynikach wyszukiwarek i na forach internetowych. Eksperci TeamTotal rozprawiają się z tym mitem.

total-www-09_

Odpowiednia konserwacja nadwozia

Pielęgnacja i konserwacja nadwozia to proces, który zawsze powinien rozpocząć się od odpowiedniego mycia.

24total_

Naprawa układu hamulcowego

Ostatnio Patryk Mikiciuk zauważył, że w jego BMW serii 5 źle sprawują się hamulce, a samochód ściąga na bok. Niedawno były w nim wymieniane tarcze hamulcowe i klocki z przodu, ale to nie wystarczyło.

opony_

Na co zwrócić uwagę przy okazji wymiany opon?

Chociaż obowiązujące w Polsce przepisy tego nie nakazują, zdecydowana większość polskich kierowców dokonuje sezonowej zmiany opon. Przy tej okazji warto poświęcić kilka chwil na zweryfikowanie stanu układu hamulcowego i zawieszenia.

07-04_

Systemy wsparcia kierowcy

Złośliwi twierdzą, że współczesne samochody to bardziej jeżdżące komputery niż pojazdy mechaniczne. To właśnie elektronika wyznacza trendy dotyczące wielu systemów, o jakich moglibyśmy tylko pomarzyć w czasach...

3f1d411dd266ed87d516fdd9763a6469_1300

Jak zmierzyć napięcie ładowania akumulatora?

Czy napięcie ładowania akumulatora w Twoim samochodzie jest właściwe? Czy bezpieczniki działają bez zarzutów? Adam Klimek z Team TOTAL pokazuje, jak to sprawdzić.

quiz_total_3-1_

Odpalenie silnika z użyciem kabli rozruchowych

W nowoczesnych samochodach łatwiej o usterkę akumulatora. Wszystko z powodu elektroniki, która bardzo mocno obciąża baterię auta. Problem pojawia się najczęściej wtedy, gdy rzadko użytkujemy auto, oraz w okresie zimowym, przy niskich temperaturach.

tt-grudzien-2-1_

Adam Klimek odpowiada na pytanie

Pytanie Pana Sławomira Knappe

quiz_total_listopad23_

Czujnik pedału gazu

Udział zespołów elektronicznych w nowoczesnych pojazdach stale wzrasta. Ma to związek między innymi z wymogami prawnymi, np. w zakresie redukcji emisji spalin i zużycia paliwa.

quiz_total_listopad7_

System redukcji spalin

W niektórych modelach samochodów wbudowany jest system zwrotnego odprowadzania spalin, który ma za zadanie redukować zawartość szkodliwych substancji w spalinach. System ten jest regulowany przez moduł sterujący silnika oraz zawór odprowadzania zwrotnego spalin.

quiz_total_listopad4_

Układ klimatyzacji

Nie działająca klimatyzacja to prawdziwa zmora, zwłaszcza w starszych samochodach. Naprawa układu klimatyzacji, który wiele lat nie działał, może być kosztowna. Ale może też podnieść wartość samego auta, nawet dwukrotnie.

quiz_total_listopad2_

Wtórny system powietrza

System ten ma za zadanie redukcje zawartości szkodliwych substancji w spalinach, w czasie rozruchu zimnego silnika, podczas rozgrzewania. W tym celu montuje się dodatkowo wtórny system powietrza.

artykul-2

Czujniki prędkości obrotowej kół

Czujniki te służą do określenia prędkości obrotowej kół i znajdują się w pobliżu piast kół lub przekładni wyrównawczych. Są stosowane w systemach ASR, ABS, GPS. Przez przewody do przesyłania danych system ABS...

tt-pazdziernik-5_

Czujnik temperatury powietrza zasysanego

Czujnik temperatury powietrza zasysanego dokonuje pomiaru temperatury panującej w rurze ssącej. Następnie sygnały napięciowe są kierowane do modułu sterującego i przetwarzane...

tt-pazdziernik-1_

Czujnik pomiaru prędkości

Czujniki te odpowiedzialne są za pomiar prędkości pojazdu. Znajdują się w tylnej osi (np. BMW) lub w skrzyni biegów (np. Volkswagen, Audi)...

3453c5058a8d3c448705014555520c35_

Wymiana filtra powietrza i filtra kabinowego

Filtr powietrza w samochodzie warto zmieniać regularnie, zwłaszcza jeśli często jeździmy po polnych i szutrowych drogach. Adam Klimek, ekspert Team TOTAL Pro, podpowiada, jak to zrobić i czemu warto zainwestować w filtr sportowy.

parowanie-paliwa_061016_

System przechwytywania i odprowadzania par paliwa

W nieużywanych samochodach paliwo paruje i przedostaje się przez odpowietrzanie do otoczenia. W celu zlikwidowania tego zjawiska pojazdy z instalacjami do regulacji składu mieszanki paliwowo-powietrznej są wyposażane w system do przechwytywania i odprowadzania par paliwa.

czujnik_spalania_total_210916_

Czujnik spalania detonacyjnego (stukowego)

Czujnik detonacji jest przykręcony do kadłuba silnika, a jego zadaniem jest wykrywanie drgań o określonej częstotliwości, ok. 10–12 kHz (oczywiście zawsze są jakieś odstępstwa od reguły), we wszystkich stanach pracy silnika w celu zabezpieczenia przed jego uszkodzeniem.

modul_startowy_total_210916_

Moduły zapłonowe BOSCH stosowane w wielu modelach Mercedesa

Moduły zapłonowe są odpowiedzialne za regulacje prądu pierwotnego i kąta zamknięcia. Dzięki temu, że są one produkowane prawie wyłącznie w technologii hybrydowej, mogą być połączone z cewką zapłonową lub rozdzielaczem w jeden agregat.

czujnik_plynu_chlodniczego_total_070916_

Charakterystyka wybranej grupy czujników temperatury płynu chłodzącego

Dzięki temu czujnikowi system kontroli składu mieszanki monitoruje temperaturę pracy silnika. Moduł sterujący silnika na podstawie napływających informacji dopasowuje czas wtrysku i kąt wyprzedzenia zapłonu do warunków eksploatacyjnych.

przeplywomierz_total_070916_

Przepływomierz

Przepływomierz jest to czujnik służący do pomiaru ilości powietrza zasysanego przez silnik. Składa się on z obudowy w kształcie rury, urządzenia do wyrównywania strumienia powietrza, osłony czujnika i przykręcanego na zewnątrz modułu czujnika.

sonda-lambda_

Sonda lambda

W związku z coraz surowszymi przepisami dotyczącymi składu spalin przemysł motoryzacyjny zmierza do dalszej redukcji emisji spalin z produkowanych samochodów.

artykul-foto_

Czujnik położenia wału korbowego

Czujniki położenia wału korbowego służą do określania położenia oraz ilości obrotów wału korbowego. Najczęściej są montowane w pobliżu koła zamachowego, tuż przy wieńcu zębatym. Istnieją dwa rodzaje czujników: indukcyjne oraz Halla.

jak-dobrac-olej_1300

Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju to jedna z czynności, którą trzeba okresowo wykonywać w każdym pojeździe. Nie musicie za każdym razem jeździć do warsztatu – możecie to zrobić samodzielnie.

5_170816_210615_

Czujnik położenia wałka rozrządu

Czujnik wałka rozrządu służy do dokładnego określania położenia krzywek sterujących zaworami pierwszego cylindra w stosunku do położenia wału korbowego.

artykul-1_

Czujnik ciśnienia w kolektorze ssącym

Czujnik ciśnienia w kolektorze ssącym służy do pomiaru podciśnienia za przepustnicą. Do obliczenia ilości powietrza doprowadzanego do cylindrów wymagane są wartości pomiarowe z czujnika MAP i czujnika zasysanego powietrza.

82bd1764d85da975e46d86e577a6956d_

Jak wymienić pasek osprzętu?

Mała rzecz, a może skutecznie popsuć wakacyjny wyjazd lub uniemożliwić dojazd do pracy. Mowa o pasku osprzętu, którego awaria unieruchomi Wasze auto i zepsuje dużo nerwów.

czujnik-poziomu-oleju_

Termiczny czujnik poziomu oleju

Termiczny czujnik poziomu oleju kontroluje poziom i temperaturę oleju silnikowego. Jest on zamontowany w dolnej części miski olejowej. Składniki czujnika poziomu oleju, tj. czujnik poziomu, czujnik temperatury i zespoły elektroniczne, ulokowane są w jednej obudowie.

1-2_

Wtryskiwacze

Zawory wtryskowe mają za zadanie wtryskiwać dokładnie obliczoną ilość paliwa przez moduł sterujący w każdym stanie pracy silnika.

bb2a888a63d749fde347f31102d6a6c1_

Jak wymienić żarówkę w samochodzie?

Wymiana żarówek świateł mijania to podstawowa umiejętność, którą powinien posiąść każdy kierowca, nawet jeśli dopiero otrzymał upragnione prawo jazdy.

artykul_

Usterki alternatora

Zarówno w starszych konstrukcjach samochodów, jak i nowszych istotnym elementem wyposażenia jest akumulator, który, jak wiemy, jeśli pracuje w niesprawnym układzie ładowania, szybko się rozładowuje.

2_210615_

Układ recyrkulacji spalin

Po co w samochodach stosuje się układ recyrkulacji spalin? Jak sama nazwa wskazuje, recyrkulacja spalin, a więc ponowne wpuszczenie spalin do cylindra, stosuje się w celu redukcji zawartości szkodliwych substancji w spalinach.

screen_total_210615-2_

Wymiana koła dwumasowego

Jak fachowo wymienić koło dwumasowe i na co mechanik powinien zwrócić szczególną uwagę? W najnowszym odcinku Team Total Pro, Adam Klimek wziął na warsztat Volkswagena Golfa i postanowił opowiedzieć o wymianie dwumasy.

swieca_

Jak zdiagnozować uszkodzenie przekaźnika świec żarowych?

Przekaźnik jest to urządzenie elektromagnetyczne. Jego budowa opiera się na zasadzie działania elektromagnesu.

filtr-abs_

Jak zdiagnozować uszkodzony czujnik ABS

Czujniki prędkości obrotowej kół, czy po prostu czujniki ABS, znajdują się obok przekładni wyrównawczych bądź w pobliżu piast kół. Mają swoje zastosowanie zarówno w systemach ABS, jak i ESP oraz ASR.

2-1_

Fiat Panda model od 2004 r.

Myślę, że niejeden z nas spotkał się z brakiem światła lewego lub prawego albo wyraźnie słabiej świecącą jedną z lamp w takim samochodzie jak Fiat Panda model od 2004 r.

filtr-klima_

Zadbaj o swoją klimatyzację

Wakacje tuż-tuż… Z pewnością chciałbyś bezpiecznie i komfortowo dojechać na miejsce. Oczywiście bardzo pomocna byłaby klimatyzacja, ale… tylko wtedy, kiedy jest regularnie serwisowana. Tylko po co?

1-1_

Siedem grzechów głównych kierowcy dotyczących układu chłodzenia

Zbliża się upragnione lato, dlatego postanowiłem przygotować wykaz siedmiu najpopularniejszych usterek układu chłodzenia silnika, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania rutynowego przeglądu serwisowego samochodu.

filtr-total-swiece_

Świece żarowe

Silniki wysokoprężne charakteryzują się tym, że w niskich temperaturach wymagają dodatkowego źródła ciepła, które pozwoli osiągnąć temperaturę niezbędną do samozapłonu mieszaniny powietrzno-paliwowej

filtr-licznik_

Pytanie do Adama Klimka – po ilu kilometrach należy wymienić rozrząd w C4 1,6 HDI?

Jeżeli jest to Citroën C4 wyprodukowany po 2009 r., 1,6 HDI, 82kW, to zgodnie z zaleceniem producenta należy wymienić pasek rozrządu po 240 tys. km lub 10 latach w zależności od tego, co nastąpi szybciej.

ttp-gr-1_1

Czy domowym sposobem wymieniać łożyskowanie tylnego mostu Poloneza Caro PLUS?

Remont tylnego mostu w Polonezie jest tematem dość trudnym. W grę wchodzi rozebranie mostu, wymiana łożysk i uszczelnień a następnie właściwe ustawienie koła talerzowego względem wałka atakującego.

jak-myc-auto_shutterstock_322526819-filtr

Pielęgnacja auta

Mycie auta – to bardzo ważne! Świetnie wyglądająca i schludna karoseria to powód do dumy każdego właściciela pojazdu.

8f80d5d2be99bd2448558834ff840f9d_

Regeneracja reflektorów – jak to zrobić?

Reflektory coraz szybciej ulegają rozmaitym uszkodzeniom, a nowa lampa jest nierzadko sporym wydatkiem. Co można zrobić, aby odnowić taki element i znów z niego korzystać?

db7830ce107471b9845c1ec5f703ed13_

Odpalanie diesla zimą – co robić, żeby nie mieć z tym problemów?

Diesle od lat chwalone są za swoje liczne zalety, posiadają jednak zasadniczą wadę – sprawiają niemałe problemy przy próbach uruchomienia motoru zimą. Co zrobić, aby ustrzec się takich kłopotów?

c10a9b108fc7ad962b1d122825c69de2_

Kiedy trzeba wymienić katalizator w aucie?

Wymiana katalizatora często bywa uważana za zmorę zarówno kierowców (z powodu kosztów), jak i mechaników (z uwagi na ogrom pracy). Dowiedz się, jakie objawy wskazują na konieczność nabycia nowego katalizatora oraz na co zwrócić uwagę przed zleceniem naprawy.

c373a347b545224cddd999e69fc72c30_

Jak wybrać dobre alufelgi?

Alufelgi zmieniają nie do poznania każde auto, nie dziwi zatem fakt, że tak wielu kierowców pragnie je mieć. Jak wybrać odpowiedni model, aby z jednej strony zakup nie obciążył nadmiernie Twojego portfela, a jednocześnie nie zawiódł miernym poziomem jakości?

55e117cd04cc8c3d1185eed768db20f6_

Zamarzające i parujące od środka szyby w aucie. Co można na to poradzić i jakie są możliwe przyczyny?

W pośpiechu wybiegasz z mieszkania do samochodu, już chcesz odjeżdżać, ale… niestety szyba zamarzła i to od środka! Zanim auto będzie gotowe do jazdy, minie co najmniej kilka minut. Sprawdź przyczyny takich problemów oraz skuteczne sposoby na ich zażegnanie!

bc0b318384928ff93ae5c9c21421a559_

Wtryskiwacze gazu – jakie są najlepsze?

Wtryskiwacze gazu to bardzo skomplikowane i niezwykle istotne urządzenia, które odpowiadają za poprawne funkcjonowanie całej instalacji LPG. Które ze stosowanych rozwiązań uważa się za najskuteczniejsze?

234ae7f68e1d87a8c3b07ddfb24e781e_

O czym trzeba wiedzieć przed montażem lamp ksenonowych?

Światła ksenonowe są nie tylko wysoce funkcjonalne, lecz także bardzo modne i eleganckie. Coraz więcej kierowców decyduje się na ich samodzielny montaż. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby nie narazić się na utratę dowodu rejestracyjnego lub mandat karny!

303b4538da60edcade297a9f9cc2594f_

Kiedy trzeba wymienić amortyzatory?

Amortyzatory to kluczowy element układu zawieszenia. Spełniają one wiele funkcji ważnych przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Kiedy należy je wymienić i o czym nie możesz wtedy zapomnieć?

ef19ed57beb5e3eced6425d35d479200_

Moment obrotowy silnika – co to właściwie jest?

Wyjaśnienie tego określenia jest w rzeczywistości znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Czym tak naprawdę jest moment obrotowy silnika i czy może być pomocny przeciętnemu kierowcy?

2d41d07d11f16a645034d8c281aba5c0_

Wybór najlepszych wycieraczek – na co zwracać uwagę?

Choć wycieraczki często są niedoceniane, stanowią bardzo ważny element wyposażenia każdego auta. O czym musisz pamiętać szukając dobrych wycieraczek samochodowych?

cb26c0f331f2553c98d7ad44b7851580_

Jak prawidłowo holować auto?

Zarówno holowanie kogoś, jak i bycie holowanym, nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji. Niemniej, na drodze może dojść nawet do najbardziej nieprzewidzianych zdarzeń, warto zatem wiedzieć jak wtedy postępować.

cc978bc120f390625b0a147255c04984_

Sposoby na zwiększenie mocy silnika – czyli co to jest chip tuning?

Chip tuning to coraz modniejszy sposób na proste i skuteczne zwiększenie mocy silnika. Na czym polega i na co warto uważać przy podjęciu decyzji na taką modyfikację w obrębie jednostki napędowej?

fc97b71464171dfee2de5962d353a257_

Geometria kół – na czym polega i dlaczego jest taka ważna?

Geometria kół jest bardzo istotnym zabiegiem, który gwarantuje nie tylko właściwy komfort jazdy i niskie zużycie ogumienia, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o geometrii kół!

8a5562e9bb5d5b08472999627e03bb09_

Niskie ciśnienie oleju w silniku – co może być przyczyną i co trzeba zrobić?

Ciśnienie oleju silnikowego to jeden z najważniejszych parametrów pracy jednostki napędowej, jego nieprawidłowe wartości mogą wyrządzić poważne szkody w obrębie całej konstrukcji. Co może być powodem niedostatecznego ciśnienia cieczy i co należy wtedy zrobić?

63791ee233ed0c4cf194578da4c9ee23_

Łożyska i piasty w kołach – jak rozpoznać ich zużycie i kiedy je wymienić?

Piasty i łożyska pełnią ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu jezdnego. Sprawdź, kiedy należy je wymienić i jakie objawy na to wskazują!

2601dc786c6720a37700d784fed2500e_

Jakie są rodzaje układów zawieszenia i jakie są ich główne wady i zalety?

Rozwój motoryzacji widoczny jest w zasadzie niemal każdego dnia. Nie mogą zatem dziwić coraz to nowe rozwiązania oferowane przez producentów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rodzajów zawieszenia, których do wyboru jest naprawdę wiele.

92a0d4a4f1c8f648cbace79879f4c1ea_

Wyciekający olej – typowe przyczyny

Ubytki oleju w silniku często są przez kierowców lekceważone, jednak zupełnie niesłusznie. Zaniedbanie na tym polu może powodować poważne uszkodzenia jednostki napędowej. Jakie mogą być przyczyny wycieków oleju?

3abc3a2a7015105727a22d9f15a678fb_

Zaparowane szyby – co może być przyczyną?

Zaparowane szyby w samochodzie są częstym problemem każdego właściciela pojazdu. Co może powodować osiadanie wilgoci i jak łatwo sobie z nią poradzić?

dfc155b02b1a85b2fabe666ea35deeb8_

Tapicerka z alcantary – jak o nią dbać i czyścić?

Alcantara to bardzo estetyczny i trwały materiał, który często stosuje się do wykonania tapicerki samochodowej. Jak o nią dbać i w jaki sposób pozbyć się zabrudzeń?

6099922095d561d67959a10741b49459_

Wymiana filtra paliwa – jak często trzeba to robić?

Filtr paliwa to stosunkowo niewielkie urządzenie, które pełni jednak bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy każdego silnika. Z tego powodu niezbędne są jego cykliczne wymiany. Jak często ich dokonywać?

8035cc9f90ae0e80ed71d6f119f21745_

Przegląd techniczny samochodu – co konkretnie jest sprawdzane?

Przegląd techniczny to procedura niezbędna do tego, aby pojazd uzyskał prawo do poruszania się po drogach publicznych. Jakie elementy podlegają kontroli diagnosty w czasie takiej procedury?

31772799_l-f_klocki_hamulcowe_

Klocki hamulcowe

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych. Okres zimowy to wbrew pozorom ciężki czas dla układu hamulcowego.

chlodzacy

Płyn chłodzący

Płyn chłodzący to jedna z kluczowych cieczy każdego pojazdu mechanicznego. Często bywa jednak niedoceniana, co nierzadko jest przyczyną poważnych awarii. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć!

akumulator2

Akumulator

Prawidłowe funkcjonowanie akumulatora jest całkowicie niezbędne do tego, aby Twój pojazd poruszał się po drogach bez żadnych problemów. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym kluczowym urządzeniu!

shutterstock_178824485_v2-1

Wymiana opon

Opony zimowe to element niezbędny, gdy spodziewamy się mrozów i opadów śniegu. Jak Polska długa i szeroka, jesteśmy świadkami sporu zwolenników i przeciwników sezonowej zmiany opon.