Skip to content

17/04/2018 Artykuły

Co sprawdzić w samochodzie przed wyruszeniem na majówkę?

TotalEnergies-17-04

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Co sprawdzić w samochodzie przed wyruszeniem na majówkę?

Długi majowy weekend to dla wielu kierowców początek sezonu wyjazdowego. Po zakończonej zimie okazji do podróży będzie więcej, ale czy nasze auto jest do nich przygotowane? Skontrolowanie jego stanu, wymiana płynów czy zużytych podzespołów są w tym przypadku koniecznością, by nasz samochód bezpiecznie i bez przygód dowiózł nas na majówkę. Co i jak sprawdzić samemu, bez pomocy mechanika? Poniżej znajdziecie krótką instrukcję kontroli poszczególnych podzespołów pojazdu przed wiosenną weekendową wycieczką.

Po pierwsze: solidne mycie i ogólne oględziny

Po okresie zimowym zakamarki karoserii naszego pojazdu mogą być pełne soli i błota. Substancje te sprawiają, że auto staje się bardziej podatne na korozję, dlatego wiosną warto je dokładnie umyć. Szorowania potrzebuje nie tylko nadwozie, ale także podwozie, nadkola i zaciski hamulcowe. Gdy już umyjemy nasz samochód, łatwiej będzie sprawdzić, co dzieje się pod maską i pod podwoziem. Należy skontrolować, czy nie ma żadnych wycieków w komorze silnika i pod podwoziem, sprawdzić przewody pod kątem pęknięć, przetarć czy przepaleń. Jeśli jakieś uszkodzenia są widoczne, nie należy ryzykować: najlepiej umówić się do mechanika!

Po drugie: opony

Koniec kwietnia to ostateczny moment na zmianę ogumienia z zimowego na letnie. Temperatury w ciągu dnia o tej porze roku rzadko spadają poniżej 10°C, a mrozy praktycznie już nie występują. W takich warunkach zimowe ogumienie traci swe właściwości – opony szybciej się zużywają, wydłuża się droga hamowania i zwiększa zużycie paliwa. Gdy mamy już natomiast opony letnie, trzeba sprawdzić głębokość ich bieżnika (nie powinna być mniejsza niż 3 mm) oraz ciśnienie (patrz: tabliczka przy drzwiach kierowcy wskazująca ciśnienie w oponach zalecane przez danego producenta). Należy również zadbać o koło zapasowe albo przynajmniej o zestaw naprawczy.

Po trzecie: hamulce

Oczyszczone wcześniej hamulce trzeba przetestować: najlepiej wykonać ich próbę, hamując samochodem przy zimnych, a następnie przy rozgrzanych hamulcach. W obu przypadkach trzeba zwrócić baczną uwagę na długość drogi hamowania i prawidłowe funkcjonowanie ABS. Warto również sprawdzić skuteczność hamulca ręcznego.

Po czwarte: oświetlenie i widoczność

Przed wyruszeniem w podróż należy również skontrolować sprawność wszystkich świateł – zarówno głównych przednich i tylnych, jak i tych, o których często zapominamy, np. oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Pamiętajmy! Za nieoświetloną tablicę grozi nam mandat! Przepalone żarówki reflektorów zawsze wymienia się parami – zapewni to równą moc ich świecenia. Poza światłami ważna jest także czystość szyb i lusterek – należy je porządnie wyczyścić z zewnątrz i od środka. Jeśli wycieraczki nie zostały wymienione bezpośrednio po zimie, trzeba o to zadbać przed wyjazdem w trasę.

Po piąte: płyny i filtry

O regularnym sprawdzaniu poziomu oleju w silniku pamiętają prawie wszyscy kierowcy. Niestety w przypadku płynu chłodniczego nie wygląda to tak dobrze. A to właśnie płyn chłodniczy zimą narażony jest na największe zmiany temperatur i największe przeciążenia, a jego antykorozyjne dodatki tracą wtedy swoje właściwości. Przed majówką dobrze jest zatem wymienić płyn chłodniczy lub przynajmniej sprawdzić jego poziom i uzupełnić ewentualne ubytki. Podobnie jest z płynem do spryskiwaczy, który też trzeba uzupełnić (nie wiemy, czy po drodze nie trafi się nam błotnista czy po prostu brudna droga w ulewnym deszczu). Tu wystarczy dolanie i, szczerze mówiąc, nie ma o tej porze roku większego znaczenia, czy będzie to płyn zimowy, czy letni. Ważne, by zbiorniczek był pełny. Warto też wymienić w tym czasie filtry, zwłaszcza kabinowy, w którym zimą mogą rozwijać się pleśnie i szkodliwe grzyby.

Po szóste: komfort kierowcy i pasażerów

To bardzo pojemna kategoria, bo każdy z nas ma inne poczucie komfortu, ale znajdziemy w niej kilka podstawowych czynności wpływających na miłe odczucia podczas podróży. Przede wszystkim klimatyzacja. Po dłuższym okresie jej nieużywania w miesiącach zimowych okazać się może, że układ się rozszczelnił, jest brudny, rozwijają się w nim szkodliwe grzyby. Konieczne może być zatem jego odgrzybienie i ponowne nabicie. Elementem budowania komfortu wyjazdu jest też wspomniana powyżej wymiana filtra kabinowego. Dobrze jest również wcześniej odpowiednio rozplanować podróż, o ile jest ona dłuższa, zadbać o zabranie w nią napojów czy przekąsek dla dzieci i pamiętać o robieniu przerw.

Jeśli nasze auto będzie odpowiednio przygotowane, a my ruszymy w drogę wypoczęci i spokojni o jej przebieg, majowy weekend z pewnością będzie miłym początkiem wiosenno-letniego sezonu wycieczkowego.