26/10/2018 Aktualności

Dlaczego należy regularnie wymieniać olej silnikowy

Olej silnikowy to zdecydowanie najważniejszy z płynów eksploatacyjnych w naszym aucie. Jego regularna wymiana pozwoli nam zaoszczędzić wiele kosztów związanych z eksploatacją samochodu oraz wydłuży jego niezawodność.

Zadaniem oleju silnikowego jest oczywiście smarowanie elementów ruchomych wewnątrz silnika, tworzy on wówczas tzw. film olejowy, który oddziela dwa elementy ruchome, współpracujące ze sobą np wałek i panewka. Kolejnym zadaniem oleju, jest chłodzenie silnika oraz co bardzo ważne - oczyszczanie go poprzez płukanie od wewnątrz między innymi z nagaru i innych związków chemicznych, które powstają podczas spalania paliwa. Ograniaczona ilość oleju to również ograniczona absorbcja niekorzystnych związków chemicznych, dlatego konstruktorzy silników zgodnie z własną technologią określają specyfikację oraz maksymalny czas pracy oleju, co nazywamy interwałem olejowym. Przepracowany olej charakteryzuje się mniejszą lepkością i skutkuje zwiększeniem oporów silnika, co za tym idzie wiekszym zużyciem paliwa a ponadto nagar i inne zanieczyszczenia znajdujące się w zużytym oleju silnikowym, działaja jak papier ścierny dla elementów naszego silnika, co znacznie skraca jego żywotność. Związki chemiczne powstałe podczas spalania, które transportowane są w oleju, przyspieszają korozje oraz zwiększaja emisje spalin do atmosfery. W dzisiejszych czasach silniki w autach są coraz bardziej skomplikowane i znacznie czulsze na niską jakość oleju między innymi poprzez zastosowanie w nich łańcuchów rozrządu z napinaczami hydraulicznymi, zmienną fazą rozrządu, turbin, kompresorów i pomp olejowych, które są bardziej precyzyjne ale wykonane już z mniej wytrzymałych materiałów niż w przeszłości, dlatego należy pamiętać o regularnej wymianie oraz odpowiednim dobraniu specyfikacji oleju. Wybierając odpowiedni olej silnikowy, należy kierować się wieloletnim doświadczeniem producenta, który oferuje oleje do silników wielorakiego przeznaczenia. Moim zdaniem koncern Total znajduje się w ścisłej czołówce światowych producentów.

Przy doborze właściwego oleju silnikowego pomocny może się okazać katalog doboru TOTAL. Wszystkie opisane w nim oleje można zakupić na stacjach paliw TOTAL.