26/06/2018 Aktualności

Ile oleju wlać do silnika

Ile oleju do silnika należy wlać - czy znasz odpowiedź na to pytanie?
Przygotowując się do okresowej wymiany oleju w samochodzie, często zastanawiamy się ile litrów powinniśmy kupić. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ do różnych silników potrzebna jest różna ilość oleju. W przypadku małych jednostek może to być ok. 4 litrów, podczas gdy duże silniki V8 potrzebować go będą nawet 10 litrów. Najpewniejszym źródłem wiedzy w tym przypadku jest instrukcja obsługi samochodu, gdzie producent szczegółowo określa ile oleju powinniśmy wlać do naszego silnika.

Ważne aby nie przekroczyć poziomu wlewanego do silnika oleju
Powszechnie wiadomo, że silnik, w którym nie ma oleju lub jest go zbyt mało może ulec zatarciu. Jednak niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że nadmiar oleju również jest bardzo szkodliwy dla jednostki napędowej. Większa niż przewidziana przez producenta ilość oleju w silniku, to większe ciśnienie, które prowadzić może do uszkodzenia uszczelniaczy i wycieków. Nadmiar oleju może także wyciec na sprzęgło powodując jego ślizganie lub na pasek rozrządu znacznie skracając jego żywotność. W skrajnych przypadkach przekroczenie zalecanej przez producenta oleju może prowadzić do uszkodzenia katalizatora lub filtra DPF, co wiąże się z bardzo kosztownymi naprawami.

Sprawdzaj na bagnecie na specjalnej podziałce ile oleju znajduje się już w silniku
Poziom oleju w silniku warto kontrolować regularnie podczas codziennej eksploatacji. Każdy silnik zużywa trochę oleju i jest to sytuacja normalna. Producenci najczęściej określają dopuszczalne zużycie na poziomie ok. 1l/1000 km. Wartość ta oczywiście może ulegać zmianie, np. gdy silnik pracuje w ciężkich warunkach, na wysokich obrotach itd. Tym niemniej zalecane jest sprawdzanie poziomu oleju co 1000 km lub przed każdą dłuższą podróżą. W tym celu korzystamy z „bagnetu” umieszczonego z boku silnika. Samochód podczas sprawdzania poziomu oleju powinien stać na równej, płaskiej powierzchni, a silnik powinien być zimny. Na specjalnej podziałce możemy określić czy poziom oleju mieści się w granicach wyznaczonych przez producenta. Jeżeli ilość oleju jest zbyt mała należy go uzupełnić, pamiętając jednak żeby nie nalać zbyt dużo.

Przy wszystkich czynnościach eksploatacyjnych warto stosować się do zaleceń producenta, dzięki czemu będziemy mogli długo cieszyć się spokojną i bezawaryjną jazdą.

 

Więcej na www.teamtotal.pl