Skip to content

05/06/2018 Aktualności

Lepkość oleju

Co to jest lepkość oleju?
Jednym z najważniejszych „płynów ustrojowych” w każdym samochodzie jest olej. To on zapewnia silnikowi właściwe smarowanie, czyści go z niepożądanych osadów oraz dba o chłodzenie. Przy doborze oleju do swojego samochodu, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jego lepkość czyli miarę tarcia wewnętrznego powodującego opór przy przemieszczaniu się warstw oleju względem siebie. Od właściwego doboru oleju zależy odpowiednia praca silnika, jego żywotność oraz spalanie. Na rynku jest wiele produktów, które na pierwszy rzut oka różnią się tylko etykietami. To właśnie tam znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, które tylko trzeba umieć właściwie odczytać.

Jakim sybolem oznacza się lepkość oleju?
Lepkość oleju silnikowego podawana jest zawsze na jego opakowaniu w postaci symbolu np. 10W-40. Jest to przyjęty na całym świecie system, określający lepkość danego oleju w określonej temperaturze. Pierwszy człon, 10W, określa lepkość w warunkach zimowych. Im niższa cyfra, tym bardziej płynny pozostanie olej w niskich temperaturach. Ta wartość ma szczególne znaczenie podczas odpalania silnika, dlatego przyjęło się, że im niższa wartość tym lepiej aczkolwiek bezpieczniej trzymać się zaleceń producenta samochodu. Druga liczba, 40, to lepkość oleju w wyższych temperaturach. Im wyższa cyfra, tym wyższa będzie lepkość oleju podczas pracy w rozgrzanym silniku czyli ok 100oC. Olej o niskiej lepkości letniej będzie bardziej energooszczędny. Przy doborze tej lepkości, najlepiej kierować się zaleceniami producenta zapisanymi w instrukcji obsługi.

Jakich zasad przestrzegać aby lepkość oleju się nie zmieniła?
Podczas pracy w silniku olej poddawany jest różnego rodzaju obciążeniom. Z czasem jego parametry ulegają pogorszeniu, co w najgorszej sytuacji może prowadzić nawet do zatarcia silnika. Dlatego bardzo istotne jest aby regularnie wymieniać olej wraz z filtrem. Producenci aut najczęściej zalecają wymianę co 15 000 lub co 30 000 km. Przy normalnej eksploatacji warto trzymać się tych zaleceń, jednak kierowcy, którzy mają cięższą nogę powinni pamiętać, że pod dużym obciążeniem olej szybciej traci swoje właściwości i lepiej wymieniać go częściej niż zaleca producent.

Warto pamiętać również, aby nie wkręcać zimnego silnika na wysokie obroty, ponieważ smarowanie jest wtedy dużo słabsze. Dobrym zwyczajem jest również regularne sprawdzanie poziomu oleju w silniku. Należy to robić na zimnym silniku i na płaskiej powierzchni.

Wybierając olej do naszego samochodu warto stosować się do zaleceń producenta, oraz postawić na sprawdzoną markę - olej kiepskiej jakości będzie krócej trzymał swoje parametry co może odbić się niekorzystkie na żywotności silnika. Do tego trzeba pamiętać o regularnych wymianach i właściwej eksploatacji. Dzięki temu nasz samochód będzie pracował lepiej i unikniemy kosztownych awarii.

Więcej znajdziesz na www.teamtotal.pl oraz w zakładce PORADY.