Skip to content

11/12/2017 Porady

Oznaczenia na oponach

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Na każdej oponie znajdują się informacje, które nie tylko pozwalają określić jej rozmiar, ale także przeznaczenie, sposób montażu na feldze itd. Jako przykład weźmy oponę 195/65R15C 91T:

195 – szerokość opony w milimetrach,

65 – wysokość opony podana w procentach w stosunku do szerokości, w naszym przypadku będzie to 65% z 195, czyli 126,7 mm,

R15 – średnica felgi w calach,

C – litera ta informuje nas, że jest to opona przystosowana do zwiększonych obciążeń, np. do samochodów dostawczych,

91 – indeks nośności opony określający, jakie obciążenie jest w stanie przenieść opona. Mnożąc dopuszczalne obciążenie dla pojedynczej opony przez liczbę kół, powinna wyjść wartość większa niż dopuszczalna całkowita masa pojazdu, na którym te opony są zamontowane. W naszym przypadku 91 oznacza 615 kg,

T – litera ta określa maksymalną prędkość, do jakiej przystosowana jest opona. Dla naszej opony jest to 190 km/h.

Oprócz tego na każdej oponie zapisana jest data jej produkcji – zazwyczaj w formacie czterocyfrowym, gdzie pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a następne dwie rok, w którym została wyprodukowana. I tak np. 0616 oznacza, że opona została wyprodukowana w szóstym tygodniu 2016 roku. Na oponie możemy znaleźć również kraj produkcji oraz kod fabryki, w której została wytworzona. Dodatkowo jeśli opona jest kierunkowa, znajdują się na niej strzałki określające, w którą stroną ma się toczyć podczas jazdy do przodu. Jeśli natomiast jest asymetryczna, mamy oznaczenia wskazujące stronę zewnętrzną i wewnętrzną.

Oprócz tych oznaczeń na oponach możemy znaleźć wiele innych przydatnych informacji, np. znacznik TWI, który określa minimalną głębokość bieżnika dla danej opony, maksymalne ciśnienie, do jakiego można ją napompować, i wszelkiego rodzaju ostrzeżenia, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie.