Skip to content

28/12/2015 Artykuły

Sposoby na zwiększenie mocy silnika – czyli co to jest chip tuning?

cc978bc120f390625b0a147255c04984_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Chip tuning to coraz modniejszy sposób na proste i skuteczne zwiększenie mocy silnika. Na czym polega i na co warto uważać przy podjęciu decyzji na taką modyfikację w obrębie jednostki napędowej?

Tuning samochodu wcale nie musi być obiektem żartów!

Jakoś tak przyjęło się w naszym kraju, że pierwsze skojarzenia związane z tuningiem aut wywołują lekko szyderczy uśmiech na twarzy. Z pewnością jest to pokłosiem burzliwych lat dziewięćdziesiątych, kiedy to niemal każdy kilkunastolatek sprowadzony zza zachodniej granicy wzbogacał się o spojler, sportowe zderzaki lub nawet białe pasy na masce, dachu lub drzwiach.

I o ile w przypadku leciwych BMW i innych aut w średnim stanie faktycznie wyglądało to stosunkowo zabawnie, obecnie słowo „tuning” odżywa i nabiera nowego znaczenia – dokładnie takiego, jak właśnie na Zachodzie. Właściciele aut mają możliwość coraz szerszego wyboru różnego rodzaju ulepszeń do samochodu, z których wiele ma bardzo praktyczne zastosowanie. I co ważne – na pewno nie staną się obiektem kpin i żartów!

Chip tuning, czyli jak zwiększyć moc silnika?

Zwykle bywa tak, że firmy zajmujące się produkcją silników, pozostawiają w nich zapas w wielu parametrach. Dzieje się to po to, aby w kolejnych (czyli nowszych) modelach aut móc je „uwalniać”. Daje to również pole manewru w dopasowaniu do nowej masy auta, jego wielkości, posiadanego wyposażenia czy też innych czynników.

Wynika zatem z tego, że jeden i ten sam silnik może mieć nawet kilka różnych mocy i wartości momentu obrotowego. Tę właściwość właśnie wykorzystuje chip tuning. Specjaliści zajmujący się taką pracą, ingerują (oczywiście w sposób bezpieczny i nieinwazyjny) w oprogramowanie komputera zajmującego się sterowaniem silnika, dzięki czemu mogą regulować główne parametry jednostki napędowej, w ten sposób zwiększając jego możliwości i przeciętne osiągi.

Co ważne, zmiana parametrów nie musi być kolosalna, aby spełniła oczekiwania kierowcy. Oczywiste jest, że z Opla nie zrobimy maszyny na miarę Ferrari, niemniej zwiększenie parametrów o zaledwie 10% jest już na tyle istotne, że każdy kierowca odczuje różnicę po pierwszej przejażdżce. Zwiększenie mocy silnika dzięki chip tuningowi pozwala na uczynienie samochodu bardziej dynamicznym, choć nie zawsze musi się to równać z podwyższeniem maksymalnej możliwej do osiągnięcia prędkości. Niektóre silniki po prostu mają zbyt mały zapas mocy i momentu obrotowego. Skutkuje to nie tyle niższą prędkością całkowitą, co wolniejszym rozpędzaniem np. przy wjeździe na wniesienie. Dlatego też chip tuning jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli małych aut miejskich, jak i dużych oraz bardziej gabarytowych pojazdów.

Kilka uwag odnośnie chip tuningu

Zalety płynące z tego rodzaju korekty pracy silnika są oczywiste, należy jednak uważać przede wszystkim przy doborze specjalisty. Warto zaufać fachowcom, którzy mają wiele podobnych operacji za sobą i doskonale znają specyfikę tej pracy.

Prawidłowy chip tuning rozpoczyna się tak naprawdę od analizy stanu technicznego jednostki napędowej, czego dokonuje się w czasie diagnostycznych pomiarów na hamowni. Wynik testów pokazuje, na ile przy chip tuningu danego silnika można sobie pozwolić. Zdarzają się bowiem sytuacje, że zwiększenie mocy silnika nie ma większego sensu, gdyż cała jednostka napędowa jest uszkodzona, przez co już na starcie ma niższe parametry niż te, który posiadała fabrycznie. Usterki najczęściej dotyczą przepływomierza i reaktora katalitycznego. Dopiero po ich usunięciu ponownie przeprowadza się testy na hamowni, co pozwala na dopuszczenie do modyfikacji.

Ona sama natomiast polega na takim dopasowaniu ustawień, aby silnik nie był przeciążony. Musisz pamiętać, że wszystkie systemy i podzespoły ściśle ze sobą współpracują i tworzą jedną całość mechaniczną. Dlatego też nadmierne „podkręcanie” silnika może wywołać efekt zgoła odmienny od oczekiwanego. Tutaj najlepiej zdać się na doświadczenie fachowca, który powinien wiedzieć, na ile może sobie „pozwolić” przy danym silniku oraz aucie. Widać zatem, że zwiększenie mocy silnika wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać.

Co więcej, po dokonaniu wszelkich modyfikacji, samochód raz jeszcze trafia na hamownię, by sprawdzić, czy osiągnięto założone cele i jak obecnie prezentują się parametry silnika.

Błędnie wykonany chip tuning może mieć bardzo poważne konsekwencje. Bez testów na hamowni niemożliwe jest przeprowadzenie precyzyjnych zmian, a także przewidzenie ich skutków czy też realna ocena dokonanych zmian. W skrajnych sytuacjach nieodpowiedzialne zmiany w obrębie sterownika silnika mogą prowadzić nawet do wybuchu turbosprężarki.