Skip to content

28/12/2015 Artykuły

Wybór najlepszych wycieraczek – na co zwracać uwagę?

2d41d07d11f16a645034d8c281aba5c0_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Choć wycieraczki często są niedoceniane, stanowią bardzo ważny element wyposażenia każdego auta. O czym musisz pamiętać szukając dobrych wycieraczek samochodowych?

Kiedy wymieniać wycieraczki?

Element ten jest bardzo istotny dla kierowcy, gdyż zadaniem wycieraczek jest utrzymanie powierzchni szyby w takim stanie, aby nie zaburzała ona widoczności. Każdy właściciel pojazdu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak mocno smugi czy rozmazane plamy utrudniają prowadzenie auta. Zabrudzenia na szybie są szczególnie uciążliwe w czasie nocnej jazdy. Podobnie jest także w przypadku intensywnych opadów, kiedy to wycieraczki nie nadążają ze sprawnym usuwaniem wody czy płatków śniegu.

Zanim przystąpisz do poszukiwań najlepszych wycieraczek, warto dowiedzieć się, kiedy takowej wymiany powinno się dokonać. Niemal każdy z modeli oferowanych na rynku posiada specjalny wskaźnik, który informuje o zużyciu elementu zmianą koloru. W rzeczywistości jednak metoda ta jest wysoce niedokładna, chociażby z uwagi na różnorodne warunki pogodowe.

Znacznie bardziej powinieneś zwracać uwagę na chociażby stan pióra, które powinno być gładkie i ściśle przylegać do powierzchni szyby. Za niepokojące objawy uznaje się m.in. różnego rodzaju odgłosy słyszane podczas ich pracy, czy pozostawianie wyraźnych smug. Nie zapominaj również, że zniszczone wycieraczki mogą doprowadzić nawet do zniszczenia szyby!

Najlepsze wycieraczki – czyli jakie?

Dobór optymalnego sprzętu wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności powinieneś zadać sobie pytanie, jaki produkt jest Ci potrzebny – wycieraczki płaskie czy zwykłe. Różnica polega przede wszystkim na ich budowie.

Dawniej stosowano elementy określane dziś jako tradycyjne lub zwykłe. Ich charakterystyczną cechą jest metalowy stelaż, który stabilizuje całą konstrukcję oraz odpowiada za jej prawidłowe położenie i docisk do szyby. W takim wypadku możliwa jest wymiana samego elementu gumowego, ale najczęściej kupuje się całe zestawy ze stelażem. Obecnie nadal korzysta się z tego rozwiązania, lecz ma to miejsce zdecydowanie rzadziej.

Producenci aut znacznie bardziej kierują się ku wycieraczkom płaskim, czasem w skrócie nazywanymi „aero”. Próżno tu szukać stelaża i wymiennych piór. Element ma bardziej zwartą i jednorodną budowę. Wycieraczki płaskie są inaczej wyprofilowane i powodują niższe opory powietrza. Dużą ich zaletą jest pełniejsze przyleganie do powierzchni szyby. Jak nietrudno się domyślić, największy minus to cena. Są one po prostu droższe od tradycyjnych odpowiedników, choć nawet one nie obciążą nadmiernie Twojego portfela.

Pamiętaj, aby rodzaj wycieraczek był zawsze taki sam jak te, które zamontowano fabrycznie. Zamiana tradycyjnych na płaskie (lub odwrotnie) może uszkodzić szybę lub okazać się zwyczajnie nieefektywnym zabiegiem.

To jednak nadal nie wszystko. Osoby często podróżujące autostradami i drogami szybkiego ruchu powinny rozważyć zakup klasycznych wycieraczek ze spojlerami. Nie przez przypadek nazwa ta kojarzy się z wysokimi prędkościami. Różnica ponownie tkwi w budowie. Wspomniany już spojler ma za zadanie poprawić pracę elementu podczas szybkiej jazdy.  Poprawia docisk wycieraczki do szyby nie powodując przy tym nieprzyjemnych odgłosów. Niekiedy powierzchnię pióra specjalnie pokrywa się grafitem lub teflonem, co korzystnie wpływa na płynność działania. Niejako dodatkowym atutem jest fakt, iż dzięki temu produkt tak łatwo nie przymarza do szyby.

Już jakiś czas temu na rynku pojawiły się wycieraczki łączące w sobie elementy wycieraczek tradycyjnych i płaskich. Posiadają one stabilny i trwały stelaż, który zamknięty jest w płaskiej obudowie. Najczęściej spotykane są w autach firm azjatyckich.

Najlepsze wycieraczki – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Kluczowe sprawy to rozmiar oraz sposób montażu. Informację dotyczącą długości wycieraczek możesz znaleźć w książce pojazdu, czasem jednak szybszym rozwiązaniem jest samodzielne zmierzenie. Pamiętaj, że najczęściej wycieraczka kierowcy i pasażera różnią się od siebie długością!

Rodzaj zaczepu również sprawdzisz sam oglądając poprzedni model wycieraczek. Co więcej, producenci często bardzo dokładnie opisują sposób montażu swojego towaru, a to bez wątpienia będzie pomocne. Nierzadko możesz skorzystać ze specjalnego adaptera, który pozwala na dopasowanie różnych mocowań.