Skip to content

28/12/2015 Artykuły

Przegląd techniczny samochodu – co konkretnie jest sprawdzane?

8035cc9f90ae0e80ed71d6f119f21745_

baner-expert-01

Adam Klimek

Ekspert Team Total

Przegląd techniczny to procedura niezbędna do tego, aby pojazd uzyskał prawo do poruszania się po drogach publicznych. Jakie elementy podlegają kontroli diagnosty w czasie takiej procedury?

Po co przegląd techniczny?

Już od wielu lat właściciele samochodów mają obowiązek wykonania raz w roku przeglądu technicznego swojego pojazdu, który to ma we właściwy sposób diagnozować, czy ów pojazd może zostać dopuszczony do ruchu. Wyjątek stanowią nowe auta, kupione wprost od producenta lub dealera, kiedy to pierwszy przegląd przypada po trzech latach od nabycia, a kolejny po dwóch. Dopiero trzecia (i każda kolejna) wizyta w autoryzowanej stacji musi odbywać się z maksymalnie dwunastomiesięcznymi przerwami.

W głosach wielu kierowców coraz częściej pojawia się opinia, że przegląd techniczny jest zabiegiem mającym na celu przede wszystkim drenowanie portfeli właścicieli aut. Kto bowiem zna lepiej stan ich samochodów niż oni sami? Nikt przecież nie chce poruszać się pojazdem, którego użytkowanie jest niebezpieczne. Ponadto, usterka może wydarzyć się zaraz po opuszczeniu autoryzowanej stacji, w związku z czym roczny okres ważności jest dość mocno umowny.

Niemniej, przeglądy techniczne obowiązują na terenie Polski i  pozwalają na w miarę dokładną diagnozę podstawowych usterek oraz precyzyjne badania prawidłowego funkcjonowania wielu systemów. Koszt wykonania badania technicznego wynosi około 100 zł i można bez większych problemów przeprowadzić je w każdej autoryzowanej stacji pojazdów.

Przegląd techniczny samochodu – na czym polega?

Zwykle przegląd nie trwa więcej niż 20-25 minut. Choć z pozoru może wydawać się, że to niewiele czasu, wprawnemu mechanikowi pozwoli na szczegółową diagnozę ewentualnych usterek pojazdu. W niektórych przypadkach diagnosta może też zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które choć obecnie są jeszcze sprawne, wkrótce będą musiały zostać wymienione.

Jednym z ważniejszych elementów jest kontrola ogumienia i oświetlenia. Opony to kluczowy element podczas jazdy, który gwarantuje przyczepność na zakrętach oraz w znaczącym stopniu może skrócić drogę hamowania. Dlatego też założony komplet musi być w pełni wydajny.  Według polskiego prawa głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Jest to bardzo liberalny przepis i warto wiedzieć, że nawet przy zachowaniu takiej wartości diagnosta może zalecić wymianę opon, jeżeli widoczne będą inne ślady jej wyeksploatowania.

Testowanie świateł polega na sprawdzeniu funkcjonowania każdego z nich. O ile to, czy faktycznie wszystkie reflektory świecą można sprawdzić samemu, o tyle ich ustawienia już nie. A to właśnie zrobi mechanik podczas przeglądu technicznego samochodu. Twoje auto nie uzyska pozytywnej weryfikacji z zarysowanymi szybami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą one gwarantować pełną widoczność kierowcy i w żaden sposób nie mogą zniekształcać optyki zewnętrznej.

Istotną częścią przeglądu jest także sprawdzenie hamulców na stanowisku rolkowym. W ten sposób ocenia się siłę hamowania, czyli jednocześnie stan całego układu hamulcowego. Aby wynik testu określić jako pozytywny, wskaźnik skuteczności hamowania postojowego musi przekraczać 25%, natomiast hamulca roboczego powyżej 50%. Warto wspomnieć, że niedozwolone są różnice sił hamowania na jednej osi w zakresie większym niż 30%.

Diagnosta przyjrzy się też amortyzatorom. W przeprowadzonym teście skuteczność tłumienia musi przekroczyć 40%, a dopuszczalna różnica pomiędzy poszczególnymi elementami w obrębie jednej osi to 15%. W dalszej kolejności należy wychwycić ewentualne luzy w obrębie zawieszenia oraz układu kierowniczego. Robi się to za pomocą tzw. szarpaków. Oczywiście, można zapomnieć o kontroli wszystkich płynów eksploatacyjnych. Auto ze stwierdzonymi wyciekami z pewnością nie przejdzie badania technicznego.

W toku badania nie pomija się silnika. Kontrola jednostki napędowej polega na pomiarze emisji spalin. Odpowiedni przyrząd analizuje ich skład, m.in. pod względem tlenku węgla i tlenku azotu. Jeżeli posiadasz instalację LPG, koniecznie na przegląd zabierz ze sobą dokument legalizacyjny do butli. Będzie to niezbędne do uznania przeglądu za ważny i obowiązujący.

Może się zdarzyć, że Twoje auto nie przejdzie przeglądu technicznego w pomyślny sposób. Diagnosta w takiej sytuacji zatrzyma Twój dowód rejestracyjny, a samochód nie będzie dopuszczony do ruchu. Dokument zostanie przesłany do odpowiedniego wydziału komunikacji, a Ty w tym czasie musisz naprawić wykryte usterki. Po usunięciu wszelkich awarii ponownie możesz udać się na przegląd techniczny samochodu. Pozytywnie zakończone badanie dopuści auto do użytku i pozwoli na odebranie dowodu rejestracyjnego.