14/06/2018 Aktualności

Spalona żarówka w światłach mijania – co dalej?

Kontrola świateł samochodowych jest jednym z podstawowych obowiązków każdego kierowcy. Kupując auto warto zapoznać się z typem oświetlenia jaki w nim występuje oraz sposobem jego wymiany. Szczególnie, że nieumiejętna wymiana żarówek może nie tylko skrócić ich żywotność, ale też doprowadzić do eksplozji wewnątrz reflektora.  

Właściciele aut często borykają się z usterkami, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Do takich awarii należą m.in. przepalone żarówki świateł mijania. Jest to szczególnie kłopotliwe biorąc pod uwagę, że kierowcy są zobligowani do zapewnienia włączonych świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w czasie od świtu do zmierzchu występują normalne warunki i wystarczająca przejrzystość powietrza. Wtedy zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Niestety, nawet wyjątki w przepisach nie zwalniają z obowiązku dbania o auto. Skarbnicą wiedzy na temat, jak robić to dobrze stał się obecnie Internet. Użytkownicy szukają w nim profesjonalnych porad. Adam Klimek, mechanik i współtwórca pierwszej w Polsce platformy internetowej dla mechaników i pasjonatów motoryzacji – Team TOTAL Pro właśnie w sieci dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami po fachu oraz właścicielami aut pomagając im rozwijać kompetencje, wiedzę i umiejętności w dziedzinie mechaniki samochodowej.

Do czego służą światła mijania?

Ich zadaniem jest oświetlenie drogi oraz samochodu podczas jazdy. Gdy podróżujemy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą lub opadami atmosferycznymi, naszym obowiązkiem jest włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Kolejna sytuacja, w której światła mijania są niezbędne ma miejsce podczas holowania samochodu. Jeśli nie chcemy złamać prawa pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania również, gdy widoczność na drodze jest dostateczna.

Idealne światła mijania, czyli jakie?

Do podstawowych cech, którymi powinny charakteryzować się światła mijania należą:

  • Możliwość oświetlania drogi, co najmniej na 40 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza.
  • Asymetryczność, która powoduje, że jezdnia po prawej stronie będzie oświetlona na większą odległość niż po lewej.
  • Niepowodowanie oślepienia ani dyskomfortu kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka oraz innych użytkowników drogi.

Wymiana świateł mijania

Żarówki w samochodzie, szczególnie te w światłach mijania, są niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa. Niesprawne oświetlenie nie tylko naraża nas na mandat, lecz także stwarza zagrożenie na drodze. Dlatego z wymianą przepalonej żarówki nie warto zwlekać, tym bardziej, że najczęściej możemy zrobić to sami. Wystarczy wiedza, która pozwoli nam na przeprowadzenie tej czynności. Właśnie, dlatego na platformie Team TOTAL Pro pojawił się nowy film instruktażowy z udziałem najpopularniejszego polskiego mechanika – Adama Klimka. Ekspert zdradza w nim  m.in.:

  • Na co zwracać uwagę montując żarówkę?
  • Jak sprawić by nasze reflektory nie oślepiały innych kierowców?
  • Jaki jest koszt wymiany żarówki?
  • Jak prawidłowo przeprowadzić wymianę?
  • Z jakim ryzkiem wiąże się montaż tanich żarówek?

Instruktaż dostępny jest na:
https://teamtotal.pl/blog/jak-wymienic-zarowke-w-samochodzie

Z myślą o obecnych i nowych użytkownikach na platformie pojawią się też kolejne filmy instruktażowe. Dzięki nim użytkownicy platformy będą mogli zgłębiać problematykę napraw oraz wspólnie szukać rozwiązań, które pozwolą uporać się z licznymi problemami, pojawiającymi się w samochodach. W najbliższym czasie planowane są premiery nagrań, w których Adam Klimek poruszy tematy dotyczące m.in. samodzielnej wymiany oleju, filtra olejowego, montażu kamer cofania, a także dbania o karoserię samochodu.

Więcej informacji o TOTAL Polska, Team TOTAL i można znaleźć tutaj:
www.teamtotal.pl